Dentyści z Warszawy walczą z próchnicą

Próchnica ma status choroby społecznej – towarzyszy ludziom od początku ich istnienia. XXI wiek przyniósł ze sobą nowoczesny sprzęt i medyczną wiedzę, która jest w stanie zapobiegać próchnicy. Przy czym jeśli chodzi o Polskę, to o samym zapobieganiu nie ma mowy – chodzi o to, że z próchnicą musi walczyć prawie 99% Polaków. Taki wynik mają jeszcze tylko Wietnamczycy, pozostała reszta świata radzi sobie z chorobą zdecydowanie lepiej.

W czym rzecz z próchnicą?
Na występowanie próchnicy największy wpływ ma spożywanie cukru – niestety, to właśnie niewinne białe kryształki są głównym winowajcą. Stanową one rajską pożywkę dla aktywizacji działań paciorkowca Streptococcus mutans, który to bytuje w jamie ustnej, a po dostarczeniu do niej cukru – uszkadza płytkę nazębną, która rozpoczyna proces próchniczy. Alarmujące jest to, że Polacy są uzależnieni od cukru – spożywają go w rekordowych wręcz ilościach, co zadziwia analityków i przeraża środowiska lekarskie. Cukier to nie tylko fatalna w skutkach próchnica, ale i niebezpieczna otyłość, na którą popada coraz więcej przedstawicieli młodego pokolenia. O ile bakterii Streptococcus mutans nie da się wymordować i spowodować jej wymarcia na stałe, to można uświadamiać społeczeństwo o szkodliwości cukru – najlepiej jest to robić na zapadających w pamięci filmach czy plakatach.

Kampania społeczna powinna mieć drastyczny wydźwięk – inaczej społeczeństwo się nie przebudzi, a ilość spożywanego cukru pozostanie taka sama lub  (dla przewrotności sprawy) może się zwiększyć. Trzeba przyznać, że pięćdziesiąt kilogramów cukru zjadanego przez rok przez przeciętnego Polaka, to zaskakujący rekord, zdziwienie, a także niesmak, że Polacy są uzależnieni od słodkiego specyfiku. Zakazywanie cukru nic nie da. To bardzo dobrze widać po szkołach, w których uczniowie wywinęli się z zakazu sprzedaży słodyczy w sklepikach szkolnych. Po prostu zaczęli kupować je poza terenem szkolnym, gdzie nie mają miejsca tego typu rozporządzenia. Na złość dorosłym spożycie słodkości wzrasta, a przecież uświadamianie i wychowywanie młodych pokoleń nie powinno opierać się na zakazach. Stomatolodzy ze stolicy podkreślają istotę częstych wizyt kontrolnych w gabinecie. To często jedyna szansa na wyłapanie rozpoczynającej się próchnicy i rozpoczęcie leczenia we właściwym czasie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>