Licówki – stomatologiczny zabieg estetyczny

Ubytki w uzębieniu nie stanowią już problemu. Jeden z działów stomatologii – protetyka, coraz prężniej się rozwija tworząc coraz lepsze rozwiązania. Jednym z nich są licówki. Są one idealnym rozwiązaniem dla osoby, która posiada ubytki w zębach, przebarwienia lub inne nieestetyczne zmiany. Licówki są zazwyczaj wykonane z porcelany, jednak możemy znaleźć także licówki akrylowe. Różnią się one trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Licówki są to niezwykle cienkie płytki, które nakłada się na naszą naturalną płytkę zębową. Pomagają one otrzymać wymarzony kształt zęba, kolor lub nadbudować różne ubytki. Aby odpowiednio dobrać licówkę, należy wykonać odcisk swoich zębów, a następnie umówić się na wizytę stomatologiczną, na której specjalista pomoże założyć wytworzone na zamówienie licówki oraz odpowiednio dopasować je do kształtu naszych naturalnych zębów.

Przeciwwskazaniem do używania licówek są wady zgryzu oraz bruksizm, ponieważ może to znacznie uszkadzać nowo założone elementy, a także sprawiać, że będą one mogły się utrzymywać jedynie przez krótki okres czasu. Kolejnym przeciwwskazaniem jest zbyt mała ilość szkliwa. Założenie licówek na zęby, które posiadają zmniejszoną ilość szkliwa, może powodować próchnicę, nadwrażliwość zębów, a także prowadzić do ukruszenia się zęba. Licówek nie powinno się także stosować na zębach, na których obecnie toczy się leczenie kanałowe, ponieważ może doprowadzić to do wielu komplikacji oraz powikłań. Osoby posiadające licówki powinny szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, aby nie doprowadzić do powstania stanu zapalnego, co może niekorzystnie wpłynąć na zastosowany materiał.

Aby przez długi okres czasu utrzymać licówki w świetnym stanie, należy używać past o niskiej zawartości mikrogranulek odpowiedzialnych za ścieranie płytki nazębnej. Należy używać także szczoteczek o miękkim włosiu, który nie spowoduje porysowania powierzchni licówek. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się licówki ręcznie malowane oraz licówki ceramiczne. Należy pamiętać, że wykonanie tego zabiegu ma na celu jedynie względy estetyczne. W Bytomiu możemy znaleźć wiele gabinetów stomatologicznych (http://dentysta-stomatolog.com/bytom,1.html), które zajmują się tego typu problemem. Miejsca te znajdziemy w katalogu pod tytułem ,,dentysta Bytom” lub ,,stomatolog Bytom”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>