Stałe aparaty ortodontyczne

Coraz większa popularność gotowych posiłków, które z uwagi na swoją konsystencję prawie nie wymagają gryzienia, powoduje, że dzieci coraz mniej przeżuwają, przez co niewystarczająco stymulowane są kości szczęki, które potrzebują tego typu bodźców do prawidłowego rozwoju. W związku z tym, powstają u najmłodszych poważne wady zgryzu, które powinien ocenić doświadczony dentysta. Zielona Góra to miasteczko, w którym fachowców na szczęście nie brakuje (dentysta-stomatolog.com Zielona Góra). W terapii wad zgryzu niezwykle pomocne są ćwiczenia mięśni szczęk, które stymulują ich prawidłowy rozwój. Oprócz tego, kluczową rolę odgrywa noszenie przez dłuższy czas aparatów ortodontycznych, przyczepianych do zębów. Te urządzenia bywają zrobione z różnych materiałów, przytwierdzane odmiennymi technikami, a przede wszystkim znacznie różniące się cenami. Dobiera się je w zależności od rodzaju wady zgryzu i jej nasilenia.

Na zębach stałych mocuje się zwykle aparaty stałe, które umożliwiają zarówno terapię znacznych wad zgryzu, jak i niewielkie poprawki kosmetyczne. Możliwa jest nawet stymulacja kości szczęki przy pomocy odpowiedniego aparatu ortodontycznego (więcej informacji). Tego typu urządzenie mocuje się na zębach bocznych celem pobudzenia rozrostu kości szczęki na boki. Aparaty przeznaczone przede wszystkim do prostowania wypaczonych zębów mocuje się zwykle do wszystkich zębów z przodu szczęki, przyczepiając je za pomocą połączonych drutem pierścieni. Możliwe jest również zamocowanie konstrukcji od wewnętrznej strony zębów, dzięki czemu wcale jej nie widać. Takie aparaty nazywa się lingwalnymi. Są one niezwykle drogie, ale za to umożliwiają całkowicie dyskretne leczenie ortodontyczne osobom, dla których prezencja publiczna stanowi kluczową sprawę. Takie urządzenia bywają wykonane zarówno z drutu, jak i mieszanki porcelany i kompozytu. Te bardziej widoczne aparaty są zwykle znacznie tańsze. Osoby, którym zależy na walorach kosmetycznych, mogą zdecydować się na kosztowną konstrukcję akrylową lub kryształową, która jest prawie przezroczysta. Ku rozpaczy rodziców, nastolatki zdecydowanie preferują właśnie te drogie modele. Do ortodonty, który dobiera i instaluje odpowiedni rodzaj aparatu, klienta kieruje stomatolog. Zielona Góra to miasto, w którym po instalacji urządzenia korekcyjnego ocenia się efekty jego działania i stroi aparat ortodontyczny, dostosowując go do zmieniającego się zgryzu.

 

One thought on “Stałe aparaty ortodontyczne

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>